Co możemy sfinansować Bezpiecznym Kredytem 2%?

Wiemy, że Bezpieczny Kredyt 2% dostaniemy na pierwszą nieruchomość. Ale co dokładnie możemy skredytować Bezpiecznym Kredytem? Mieszkanie, działkę, budowę domu? A co z wykończeniem mieszkania od dewelopera?

W tym wpisie zajrzymy do ustawy i odpowiemy na najważniejsze pytania. Zapraszam Cię także na film na moim kanale, w którym rzeczowo poruszam ten temat. 

Na co Bezpieczny Kredyt 2%: Co mówi ustawa?

Źródło, na jakie będę się powoływał to oczywiście Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe

W Art. 4. Ust. 1. ustawy tej czytamy:

“Rodzinny kredyt mieszkaniowy i bezpieczny kredyt 2% mogą zostać udzielone w celu pokrycia całości albo części wydatków służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych gospodarstwa domowego kredytobiorcy ponoszonych w związku z:

1) budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz nabyciem prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu;
2) nabyciem prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem;
2a) realizacją inwestycji mieszkaniowej kooperatywy mieszkaniowej przez członka tej kooperatywy;
3) nabyciem spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, w tym:
a) stanowiących wkład budowlany,
b) z wykończeniem tego lokalu albo tego domu.”

Co możemy wywnioskować na podstawie tego fragmentu? 

Po pierwsze: Możemy wziąć kredyt na wybudowanie domu, na wykończenie tego domu, ale także możemy wziąć kredyt na zakup działki (pod warunkiem że na tej działce będziemy chcieli dom wybudować).

Po drugie: Możemy kupić mieszkanie czy dom oraz możemy wziąć dodatkowo pieniądze na jego wykończenie i remont. 

Po trzecie: Jeśli chodzi o spółdzielcze prawo do lokalu — w tym przypadku także możemy zakupić nieruchomość, jak i wyremontować, wykończyć czy przeprowadzić remont.

To wszystko, co ustawa ma nam do powiedzenia na temat tego, co możemy skredytować Bezpiecznym Kredytem 2%. Ale ustawa mówi nam też o dwóch rzeczach, których nie można sfinansować. 

Na co nie dostaniemy Bezpiecznego Kredytu 2%?

Tak jak już wspomniałem, mamy dwa przypadki. W Art. 4. Ust. 1a. ustawy czytamy:

“Rodzinnego kredytu mieszkaniowego ani bezpiecznego kredytu 2% nie udziela się, jeżeli wydatki, o których mowa w ust. 1, ponoszone są w celu nabycia wyłącznie części udziałów w:
1) prawie własności,
2) spółdzielczym prawie do
– lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego”

Co to oznacza? Już śpieszę z odpowiedzią. 

Ustawa pozwala nam kupić mieszkanie czy dom, ale w całości. Jeżeli chcielibyśmy kupić tylko udziały, czyli np. połowę nieruchomości nie możemy zaciągnąć na ten cel Bezpiecznego Kredytu 2%. 

W skrócie — albo wszystko, albo nic. Nie możemy kupić udziałów, a jedynie całość. Tutaj pragnę zwrócić uwagę na sytuację, w której jesteśmy jednym z trzech spadkobierców i chcemy odkupić udziały od pozostałych dwóch. W takim przypadku jak najbardziej możemy to zrobić w ramach BK2%. Po wykupieniu udziałów będziemy docelowo jedynym właścicielem, dlatego taka sytuacja jest dopuszczalna. 

Ustawa mówi także o drugim przypadku. 

“1b. Rodzinnego kredytu mieszkaniowego ani bezpiecznego kredytu 2% nie udziela się, jeżeli nabycie prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego następuje w związku z przeniesieniem na kredytobiorcę jako osobę trzecią wierzytelności związanych z dotyczącą tego lokalu albo tego domu umową rezerwacyjną, umową deweloperską, o której mowa w art. 5 pkt 6 ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, lub umową, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, 3 i 5 tej ustawy.”

O co tutaj chodzi? Ustawa ogranicza tzw. handlem cesjami. Jeżeli ktoś podpisał z deweloperem umowę rezerwacyjną albo umowę deweloperską, a następnie dogadał się z nami, że nam odstąpi tę umowę, a my jako osoba trzecia wejdziemy w miejsce tej pierwszego za dodatkową opłatą — to niestety, ale według ustawy nie otrzymamy na taką nieruchomość Bezpiecznego Kredytu 2%. Koniec z finansowaniem cesji, nie ma wyjątków. Możemy pójść do dewelopera i kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, ale to my musimy zawrzeć umowę z deweloperem. Żadnych cesji nie sfinansujemy.

Mam nadzieję, że wystarczająco wyjaśniłem Ci ten temat. Jeśli chcesz poznać więcej informacji i być na bieżąco z wszelkimi zmianami oraz interpretacjami ustawy, zapraszam Cię do zajrzenia na www.akademia.pewnemiejsce.pl oraz do dołączenia do grupy społecznościowej na Facebooku — Kredyty Hipoteczne: Bezpieczny Kredyt 2%, Nadpłaty, Refinansowanie, Wakacje, w której codziennie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem.