Jak nadpłacać kredyt hipoteczny – co miesiąc czy raz w roku?

Często słyszę pytanie dotyczące tego, jak nadpłacać kredyt hipoteczny, aby najbardziej się opłacało – co miesiąc mniejszymi kwotami czy raz a dobrze, np. na początku lub końcu roku? Odpowiem krótko – to zależy. W tym wpisie na konkretnych przykładach opowiem ci o co dokładnie chodzi i dlaczego nie można postawić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. 

Witam Cię w Pewnym Miejscu. Nazywam się Adrian Sawicki i na co dzień pomagam moim klientom uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny i inwestować w nieruchomości bezpiecznie, krok po kroku.

Jak nadpłacają inni?

Zacznijmy od czterech bohaterów tego wpisu i strategii, jaką obrali:

A: Grażyna nadpłaca swój kredyt hipoteczny kwotą 6 000 zł raz w roku. 

B: Grzegorz ma dokładnie taki sam kredyt jak Grażyna, ale policzył, że gdy będzie nadpłacał 500 zł miesięcznie (w sumie też 6 000 zł), zyska dodatkowo 8 000 zł więcej na odsetkach.  

C: Krystyna ma kredyt z takimi samymi parametrami i zdecydowała się go nadpłacać tak jak Grażyna, kwotą 6 000 zł raz w roku. Po obliczeniach okazało się, że zaoszczędzi prawie tyle co Grzegorz. A nawet więcej! 

D: Jurek ma dokładnie taki sam kredyt jak powyższa trójka i także nadpłaca go raz w roku kwotą 6 000 zł. W sumie zaoszczędzi 16 000 zł więcej od Grażyny i 2 x tyle co Grzegorz. Jak to możliwe? Już śpieszę z wyjaśnieniami! A tak właściwie to nie ja, a pewne narzędzie, które policzy wszystko za mnie.

Sprawdź za darmo, ile można oszczędzić na nadpłacaniu kredytu

Mowa o kalkulatorze nadpłat kredytu hipotecznego, o którym więcej przeczytacie tutaj. Możecie go pobrać całkowicie bezpłatnie i obliczyć wysokość oszczędności z nadpłacania swojego kredytu hipotecznego. 

Sprawdźmy, jak to było z Grażyną, Grześkiem, Krystyną i Jurkiem. 

Przyjmijmy dla wszystkich podstawowe parametry kredytu: kwota kredytu – 300 000 zł, okres kredytowania – 25 lat czyli 300 mc-y, oprocentowanie kredytu – 9%. Zajrzyj do filmu, który wstawiłem na górze wpisu po to, aby zobaczyć, jak to wygląda w praktyce. Gdy wpiszemy te parametry w nasz kalkulator, uzupełnimy o koszty początkowe, a następnie o poszczególne nadpłaty, otrzymamy następujące wyniki: 

– Grażyna nadpłaca 6 000 zł raz w roku w grudniu i oszczędza 194 368,63 zł

– Grzegorz nadpłaca 500 zł co miesiąc i oszczędza w sumie 202 395,26 zł – o 8 026,63 zł więcej od Grażyny

Na podstawie tego możemy wyciągnąć dwa wnioski: 

Wniosek I: Strategia Grześka jest bardziej opłacalna niż strategia Grażynki.

Wniosek II: Lepiej nadpłacać co miesiąc po 500 zł niż jednorazowo 6 000 zł, bo się to bardziej opłaca.

Sprawdźmy wyliczenia pozostałych:

– Krystyna nadpłaca 6 000 zł raz w roku w czerwcu, a jej oszczędność wynosi 203 059,85 zł, czyli o 8 691,22 zł więcej od Grażyny 

– Jurek także nadpłaca 6 000 zł, ale robi to w styczniu i jego oszczędność to 210 430,24 zł – o 16 061,61 zł więcej od Grażyny 

W tych obliczeniach założyłem, że nadpłacając, skracamy okres kredytowania. Jeśli masz swój kredyt w PKO BP lub BNP Paribas, przy opcji skrócenia okresu kredytowania, pojawią się dodatkowe opłaty za formalności i niepotrzebne problemy. W tym przypadku lepiej stosować strategię MIX, o której pisałem już tutaj. W kolejnym wpisie jeszcze bardziej przybliżę ten temat po to, abyś wiedział jak skutecznie nadpłacać, skracając okres swojego kredytowania i jednocześnie omijając niepotrzebne formalności. 

Kiedy zlecić nadpłatę kredytu hipotecznego?

Należałoby zadać pytanie, jak to jest, że Grażyna nadpłacając 6 000 zł raz w roku zaoszczędzi mniej niż reszta, skoro Krystyna czy Jurek nadpłacają taką samą kwotę i robią to także raz w roku? Zapewne widzicie już, o co w tym wszystkim chodzi. Kluczowe jest to, kiedy zostanie zlecona nadpłata kredytu hipotecznego – na końcu roku, w połowie czy na końcu. 

Wróćmy zatem do wniosków po przeanalizowaniu sytuacji Grażyny i Grzegorza: 

Wniosek I: Strategia Grzegorza jest bardziej opłacalna niż Grażyny 

Bez cienia wątpliwości – prawda. 

Wniosek II: Lepiej nadpłacać co miesiąc po 500 zł niż jednorazowo 6 000 zł, bo się to bardziej opłaca.

Z tym się zgodzić nie możemy. Dlaczego? 

Widzimy już, że wysokość oszczędności zależna jest od wielu czynników, a jednym z nich jest także to, kiedy dokonamy nadpłaty. Nie można uogólnić tych wniosków, dlatego że każda sytuacja jest indywidualna. 

Co miesiąc czy raz w roku?

No to jak to w końcu jest? Nadpłacać co miesiąc po 500 zł czy raz w roku kwotą 6 000 zł? To zależy. 🙂 Z finansowego punktu widzenia najbardziej opłaca się nadpłacać od razu, najszybciej jak tylko się da. Dlaczego? Bo im szybciej, tym lepiej – im szybciej zaczniesz nadpłacać, tym w ogólnym rozrachunku mniej odsetek zapłacisz. 

Każda sytuacja to indywidualna sprawa - to, że mi się opłaca strategia A, nie znaczy, że tobie także

Grażyna pracuje w budżetówce, dokonuje nadpłat pod koniec roku dlatego, że właśnie wtedy otrzymuje tzw. trzynastkę.

Grzegorz nadpłaca co miesiąc kwotą 500 zł, bo mieszkanie, które spłaca kupił dla swojego syna i to jego sposób na wykorzystanie środków z programu 500Plus.

Krystyna jest nauczycielem z Trójmiasta i kiedy nadchodzą wakacje, wyjeżdża do rodziców na drugi koniec Polski, a swoje mieszkanie wynajmuje turystom. Cały zysk z wynajmu przeznacza na nadpłatę kredytu w okresie letnim.

Jurek natomiast jest managerem, który premię za poprzedni rok otrzymuje pierwszego miesiąca nowego roku i w całości przeznacza ją na nadpłatę swojego kredytu.

Jak widzisz, każdy z naszych bohaterów ma inną sytuację życiową, która skłania go do zastosowania konkretnej strategii. Pamiętaj, że nie jesteś Grażyną, Grzegorzem, Krystyną czy Jurkiem, twoja sytuacja jest indywidualna i wymaga indywidualnego podejścia oraz analizy.

Aby ci w tym pomóc, udostępniam ci wspomniany już bezpłatny kalkulator nadpłat, który policzy wszystko za ciebie. Co więcej, otrzymane wyniki możemy przeanalizować wspólnie w trakcie 30 minutowych darmowych konsultacji! Zajrzyj do kalendarza i zamów termin wirtualnego spotkania. Nie zniechęcaj się jeśli nie uda ci się zarezerwować konsultacji, wolne terminy są uzupełniane co każdy wtorek i czwartek na 40 dni do przodu.