Jak złożyłem wniosek o Wakacje Kredytowe 2022? Praktycznie krok po kroku

Jak wypełnić wniosek o wakacje kredytowe?

Jak wygląda proces ubiegania się o wakacje kredytowe? W tym materiale przyjrzymy się praktycznym zapisom ustawy. A na samym końcu, razem ze mną, weźmiemy moje wakacje kredytowe. Pokażę Ci to na żywym organizmie jak wypełnić wniosek. Zapraszam przede wszystkim do oglądania! W filmiku zobaczysz instrukcję krok po kroku.

Witam Cię w Pewnym Miejscu. Nazywam się Adrian Sawicki i na co dzień pomagam moim klientom uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny i inwestować w nieruchomości bezpiecznie, krok po kroku. 

Osoby, które oglądały wcześniejsze filmiki i czytały poprzednie artykuły, wiedzą, że rzetelne informacje bierzemy prosto z ustawy. Jeżeli jeszcze nie widziałeś poprzednich filmów poniżej linki:

Odcinek 1. Na czym polegają wakacje kredytowe?
Odcinek 2. Kto może z nich skorzystać?
Odcinek 3. Czy warto z nich korzystać?

A dzisiaj sprawdzamy, jak w praktyce wygląda proces wnioskowania o wakacje kredytowe. Czas na praktyczne przepisy ustawy dotyczące wakacji kredytowych:

Art. 73. pkt 1. “Na wniosek konsumenta kredytodawca zawiesza spłatę.”
To oznacza, że musimy złożyć wniosek o wakacje kredytowe.

Art. 73 pkt 5. “Konsument składa wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w postaci papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.”
To oznacza, że możesz pójść do banku, lub możesz złożyć wniosek o zawieszenie spłaty rat kredytu online w swojej bankowości internetowej.

Zapraszam Cię przy tej okazji do grupy na Facebooku. Tam będziemy wrzucać linki do instrukcji z każdego banku, w jaki sposób zalogować się, w jaki sposób skorzystać z wakacji kredytowych. Będziemy również wymieniać się doświadczeniami: w jakim banku, jak wygląda dany proces.

Art 73. pkt 6. i 7. mówi, że “Wniosek, o którym mowa, musi zawierać oznaczenie konsumenta, kredytodawcy, umowy, wskazanie wnioskowanego okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu.”
Ustawa mówi, że możemy zawnioskować o okres lub okresy. W praktyce zobaczymy, które banki dają nam możliwość zawieszenia od razu ośmiu rat, a które chcą żebyśmy na każdy miesiąc składali osobny wniosek.

Następnie, do wniosku o wakacje musimy złożyć oświadczenie, że wniosek dotyczy nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych i tam zamieszona będzie treść, “jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Czym są własne potrzeby mieszkaniowe.

Otóż wątek ten nie jest nowy, własne potrzeby mieszkaniowe jest to bardzo obszerne zagadnienie. Potrzeby się zmieniają. Cóż mogę powiedzieć, każdy oczywiście sam musi za siebie zdecydować. Sami oświadczamy i bank tego nie weryfikuje, to jest nasze oświadczenie.

Art. 73 pkt 8. “Z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku spłata kredytu zostaje zawieszona na okres w nim wskazany.”

Wakacje kredytowe 2022/2023 są z mocy ustawy. Tutaj nikt nie weryfikuje i nikt nie rozpatruje naszego wniosku. Dostarczymy wniosek – mamy wakacje kredytowe.

Art. 79 pkt. 9. “W okresie zawieszenia konsument nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy, z wyjątkiem opłat z tytułu ubezpieczeń powiązanych z tą umową.”
O tym już mówiliśmy w poprzednim artykule. Ubezpieczenia jesteśmy zobowiązani płacić. Na tę okoliczność dostaniemy informację z banku.

Art. 73 pkt 10. mówi “Kredytodawca w terminie 21 dni od dnia doręczenia wniosku potwierdza jego otrzymanie i przekazuje potwierdzenie konsumentowi. Kredytodawca wskazuje w potwierdzeniu okres, na który została zawieszona spłata kredytu oraz wysokość opłat z tytułu ubezpieczeń. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.”

Tak jak wspomniałem, wakacje są z mocy ustawy. Składamy wniosek, wakacje kredytowe już działają. Bank ma 21 dni, aby potem przysłać nam tylko potwierdzenie, że te zmiany weszły w życie.

To były praktyczne zapisy ustawy o wakacjach kredytowych.

Składam wniosek o wakacje kredytowe w Banku Millennium


Teraz przechodzimy do bankowości internetowej Banku Millennium i tam razem złożymy wniosek o moje wakacje kredytowe.

W moim przypadku jest to kredyt, który brałem w listopadzie ubiegłego roku czyli ma on  dopiero 7-8 miesięcy. Brany był na 30 lat i jest sam początek. W tym wypadku moje korzyści finansowe będą największe. 

W tym momencie polecam przejść do filmu, na którym na ekranie pokazuję dokładnie jak wypełniam wniosek. Poniżej rozpisane są poszczególne kroki:

  1. Zalogowaliśmy się do bankowości elektronicznej Millennium i przechodzimy na zakładkę kredyt hipoteczny.

  2. Mamy do dyspozycji skrócenie okresu karencji i wniosek o wakacje kredytowe. Wybieramy wniosek o wakacje kredytowe.

  3. Mamy do wyboru: umowne wakacje kredytowe lub ustawowe wakacje kredytowe, wybieramy ustawowe wakacje kredytowe.

  4. Widzimy na początku dane podstawowe.

Pamiętaj, wakacje kredytowe nie spowodują, że anulujemy wskazane raty kredytu. Wakacje polegają na przesunięciu rat w czasie i wydłużeniu okresu kredytowania. W okresie wakacji nie nalicza odsetek, jeśli masz kredyt z ubezpieczeniem.

Wakacje nie spowodują zawieszenia opłat i składek związanych z ubezpieczeniem. Zapewnij środki na spłatę zgodnie z harmonogramem, aby zapewnić ciągłość ubezpieczenia.

5. Okres wakacji liczymy od dnia złożenia wniosku, jeśli wnioskuje o wakacje w dniu płatności raty. Mamy do wyboru dwa okresy: 29 lipca do 28 sierpnia, natomiast później do 28 września, czyli możemy wybrać albo 1 miesiąc, albo 2 miesiące.

6. Bierzemy dwa miesiące, czyli mogliśmy zawiesić jedną ratę a my chcemy zawrzeć od razu dwie raty.

7. Następnie trzeba kliknąć, w potwierdzenie, że zapoznałem się i potwierdzam wszystkie poniższe oświadczenia. Czyli wniosek dotyczył umowy kredytu zawartej w celu zaspokojenia moich własnych potrzeb mieszkaniowych. Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, wnioskując o zawieszenie spłaty kredytu wspólnego. Działam za wiedzą i zgodą pozostałych współkredytobiorców.

8. Tak jak bank poinformował, tak i tutaj mamy informację: “Informacja o zawieszeniu zostanie przekazana: tak albo nie. Jeżeli zaznaczę nie – nie mogę skorzystać w wakacji kredytowych. Muszę zaznaczyć “tak”. Wybieramy Potwierdź.

Wakacje kredytowe dla kredytu objęte są na dwa miesiące. Najbliższa rata będzie w październiku. Wyrażam kolejne zgody i przechodzę dalej.

9. Teraz muszę potwierdzić swoje działania w aplikacji mobilnej, więc loguje się na aplikację mobilną, klikam “Zatwierdź”.

10. Operacja została zatwierdzona i widzimy, że przyjęliśmy wniosek o wakacje kredytowe.

Jeżeli klikniemy jeszcze raz, to spróbujemy ponownie złożyć wniosek o wakacje kredytowe. W tym wypadku dostajemy informację, że “korzystasz już z wakacji kredytowych”, czyli zawiesiliśmy wakacje na sierpień i wrzesień a kolejne wakacje dopiero w październiku.

Wynika z tego, że nie da się w Banku Millennium złożyć od razu wniosku o wakacje kredytowe na wszystkie osiem okresów, będziemy musieli na każdy kwartał składać osobne wnioski.

No i…Mamy to, mamy wakacje kredytowe!

W kolejnym filmie pokażę ci trzy strategie na wakacje kredytowe. Co zrobić z tymi pieniędzmi? W moim przypadku to będzie ponad 150 000 oszczędności! Pokażę Tobie, w jaki sposób Ty możesz policzyć, ile zaoszczędzisz na swoich wakacjach kredytowych. 

Tutaj znajdziesz link do grupy na Facebooku. Tam będziemy wymieniali się wiedzą, kto w jakim banku zawiesił wakacje kredytowe, ile na tym zaoszczędził, jak wyglądał proces. Jeżeli są jakieś pytania, zapraszam do ich zadawania. Ja swoją robotę zrobiłem, teraz prośba do Ciebie:

Wyślij ten link do osób, którym ta wiedza może się przydać. Daj lajka, napisz swój komentarz, w ten sposób dotrze do szerszego grona ludzi. Ja dziękuję za uwagę i do zobaczenia w następnym materiale. Cześć!